Pizza KIDS z szynką i serem – Biedronka

 

Producent próbuje nas zachęcić do kupna pizzy ładnym opakowaniem oraz napisem „BEZ barwników”, niestety skład pizzy z Biedronki nie jest już taki fajny.

Skład: mąka pszenna, sos pomidorowy, ser mozzarella 20%, gotowana szynka 20% a w jej składzie: (wieprzowina, woda, sól, glukoza, stabilizatory: trifosforan pentasodowy, karagen),  do tego dodatek smakowy (nie wiemy jaki), antyoksydanty: askorbinian sodu, konserwant: azotyn sodu, przyprawy, woda, olej słonecznikowy, sól, oregano, drożdże,  laktoza, mąka słodowa.

Trifosforany:
E451 (i) trifosforan pentasodowy (wcześniej E450(i))
E451(ii) trifosforan pentapotasowy (E451b (ii))
Pochodzenie:
Sole sodowe i potasowe kwasu fosforowego. Wytwarzane syntetycznie z odpowiednich węglanów i kwasu fosforowego.
Funkcje i cechy charakterystyczne:
Substancje buforujące, emulgatory i stabilizatory. Również jako środki wiążące wodę podczas procesów przetwórczych.
Dopuszczalne dzienne spożycie:
Maksymalnie 70 mg/kg masy ciała (wszystkie dodatki do żywności zawierające fosforany łącznie).
Efekty uboczne:
Wysokie stężenia fosforanów mogą zakłócić niektóre procesy metaboliczne, ponieważ fosforan odgrywa ważną rolę w ogólnym metabolizmie.

Karagen :
Pochodzenie:
Naturalny polisacharyd, wytwarzany przez wodorosty (Chrondrus crispus, Gigartina stellata, Euchema spinosum, E. cottonii) w Europie, Azji i Ameryce. Jest złożoną mieszaniną polisacharydów. E407a ma nieco inny skład; ponadto zawiera znaczne ilości celulozy.
Funkcje i cechy charakterystyczne:
Środek zagęszczający i stabilizator.
Dopuszczalne dzienne spożycie:
Nie określono.
Efekty uboczne:
W wysokich stężeniach może powodować wzdęcia (podobnie jak w przypadku innych, nietrawionych polisacharydów) powodowane fermentacją przez mikroflorę jelitową. Karageny o małej masie cząsteczkowej nie są dozwolone do stosowania w żywności, gdyż mogą wywołać owrzodzenia jelit. Według niektórych naukowców jest rakotwórczy.

Już wiele lat temu na łamach magazynów medycznych znalazły się badania prof. Joanne Tobacman, która po przeglądzie kilkudziesięciu badań dotyczących wpływu karagenu na organizm człowieka doszła do wniosku, że powoduje on zapalenia jelit, owrzodzenia, guzy, a także nowotwory. Podobnego zdania jest także Międzynarodowa Agencja Badania Raka (IARC), która uważa, że karagen powoduje owrzodzenia i nowotwory złośliwe. Wprawdzie do produktów spożywczych stosuje się karagen natywny, czyli nieszkodliwy, ale według IARC w połączeniu z bakteriami, procesami przetwórczymi i sokiem żołądkowym jest już szkodliwy.)

Azotyn sodu E250:
Pochodzenie:
Związek syntetyczny. Otrzymywany poprzez redukcję lub rozkład termiczny azotanu sodu.
Rola i właściwości:
Biały proszek używany jako środek konserwujący przeciw Clostridium botulinum (bakterii wywołującej botulizm, czyli zatrucie jadem kiełbasianym) w produktach mięsnych.
Produkty:
Mięso i przetwory rybne.
Dopuszczalne dzienne spożycie:
Do 0,06 mg/kg masy ciała.
Efekty uboczne:
Azotyny są prekursorami rakotwórczych nitrozoamin, które są tworzone w żołądku z azotynów i białek. Przy wysokich stężeniach może reagować z hemoglobiną. Środek ten nie jest dozwolony w produktach przeznaczonych dla dzieci poniżej jednego roku. Małe dzieci mają inny rodzaj hemoglobiny, który jest o wiele bardziej reaktywny w stosunku do azotynów niż normalna hemoglobina.

2 myśli nt. „Pizza KIDS z szynką i serem – Biedronka”

    1. z tego co się dowiedziałem z „wiem co jem” to azotyny same w sobie rakotwórcze nie są, ale dopiero przy obróbce cieplnej mogą się zmienić w rakotwórcze nitrozoaminy, co w przypadku pizzy jest chyba oczywiste. Ten produkt to trucizna. I jeszcze ta sugestia producenta, że to dla dzieci…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*