Hummus Vitalfresh – Biedronka

Hummus czyli pasta z ciecierzycy z dodatkami przesądzającymi o jego smaku z założenia jest zdrowy. Tego jednak nie polecam.

Skład hummusu Vital fresh ze sklepu Biedronka:

hummus klasyczny:

ciecierzyca 58%, olej rzepakowy, woda, pasta sezamowa Tahini 7%, sól, czosnek, kmin rzymski, kwas cytrynowy, substancja konserwująca: benzoesan sodu.

hummus pomidorowy:

ciecierzyca 49%, olej rzepakowy, pomidor suszony 16%, woda, pasta sezamowa Tahini 6%, sól, czosnek, kmin rzymski, kwas cytrynowy, substancja konserwująca: benzoesan sodu.

hummus paprykowy:

ciecierzyca 50%, olej rzepakowy, pasta paprykowa 14%, woda, pasta sezamowa Tahini 6%, sól, czosnek, kmin rzymski, chili, kwas cytrynowy, substancja konserwująca: benzoesan sodu.

E211: Benzoesan sodu

Pochodzenie:

W środowisku naturalnym w małych ilościach występuje w jagodach, żurawinie, grzybach, cynamonie, goździkach. Do celów spożywczych pozyskiwany jest sztucznie z toluenu. Toluen jest substancją łatwopalną, w postaci płynnej spala się żółtym, silnie kopcącym płomieniem.Pomimo znacznie mniejszej toksyczności od benzenu, toluen jest szkodliwy dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, nerek i wątroby. Obniża zdolność uczenia się. Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, a także uszkodzenia mózgu. Toksyczny dla organizmów wodnych.

Funkcje i cechy charakterystyczne:
Kwas benzoesowy i benzoesany są używane jako środki konserwujące, zarówno przeciwko drożdżom, jak i bakteriom w kwaśnych produktach. Nie są skuteczne przeciwko grzybom i w produktach z pH powyżej 5 (lekko kwaśne lub obojętne). Wysokie stężenia prowadzą do kwaśnego smaku produktów, który ogranicza zastosowanie. Benzoesany są często preferowane, z powodu lepszej rozpuszczalności.

Produkty:
Kwas benzoesowy i benzoesany występują w obejmujących szeroki zakres kwaśnych lub słabo kwaśnych produktach.

Dopuszczalne dzienne spożycie:
Do 5 mg/kg masy ciała.

Efekty uboczne:
Podrażnia śluzówkę przewodu pokarmowego. U niektórych ludzi kwas benzoesowy i benzoesany mogą uwalniać histaminę i w ten sposób być przyczyną pseudo-alergicznych reakcji . W połączeniu z kwasem cytrynowym może przekształcić się w rakotwórczy BENZEN.

Ograniczenia żywieniowe:
Brak; kwas benzoesowy i benzoesany mogą być spożywane przez osoby wszystkich wyznań, wegan i wegetarian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*