Hiszpańska łopatka wieprzowa dojrzewająca – Lidl

Pyszna rzecz, niestety z dodatkiem konserwantów a przy odrobinie dobrych chęci da się ją zrobić używając jedynie soli.

W składzie mięso wieprzowe, sól, cukier, przeciwutleniacz: askorbinian sodu(w skrócie witamina C) oraz dwa konserwanty: azotan potasu i azotyn sodu.

Azotan potasu E252

Pochodzenie:
Azotan potasu występuje w przyrodzie w niewielkich ilościach w postaci minerału nitrokalitu w krajach o suchym, gorącym klimacie np w  Indiach. Sprowadzany do Europy, czemu zawdzięcza nazwę „saletra indyjska”. Obecnie otrzymuje się ją głównie w reakcji podwójnej wymiany między azotanem sodu i chlorkiem potasu.

Funkcje i cechy charakterystyczne:
Biały proszek używany jako środek konserwujący oraz przeciwko utracie naturalnej barwy produktu. Używany jako nawóz sztuczny.

Produkty:
Ser, mięso i wyroby mięsne, pizza.

Dopuszczalne dzienne spożycie:
Do 3,7 mg/kg masy ciała. Przeliczeniowa doustna dawka śmiertelna dla osoby dorosłej wynosi około 4 g/kg.

Efekty uboczne:
Działa drażniąco na skórę, oczy, drogi oddechowe i przewód pokarmowy.Azotany mogą być one przekształcone w azotyny (E250) podczas ogrzewania lub też w żołądku.

Azotyn sodu E250

Pochodzenie:
Związek syntetyczny. Otrzymywany poprzez redukcję lub rozkład termiczny azotanu sodu.

Rola i właściwości:
Biały proszek używany jako środek konserwujący przeciw Clostridium botulinum (bakterii wywołującej botulizm, czyli zatrucie jadem kiełbasianym) w produktach mięsnych.

Produkty:
Mięso i przetwory rybne.

Dopuszczalne dzienne spożycie:
Do 0,06 mg/kg masy ciała.

Efekty uboczne:
Azotyny są prekursorami rakotwórczych nitrozoamin, które są tworzone w żołądku z azotynów i białek. Przy wysokich stężeniach może reagować z hemoglobiną. Środek ten nie jest dozwolony w produktach przeznaczonych dla dzieci poniżej jednego roku. Małe dzieci mają inny rodzaj hemoglobiny, który jest o wiele bardziej reaktywny w stosunku do azotynów niż normalna hemoglobina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*