Chałwa sezamowa Fantasso – Biedronka

 

Chałwa to słodkość produkowana z oleistych prażonych ziaren, karmelu oraz dodatków. Pochodzi z Bliskiego Wschodu a do Europy przywędrowała przez Turcję. W każdym regionie modyfikowano ją dostosowując do lokalnych upodobań smakowych. Na polskie stoły trafiła za sprawą licznych kontaktów naszych sarmackich przodków z tureckim imperium.

Możemy wyróżnić wiele odmian chałwy, głównie ze względu na rodzaj wykorzystanych do jej produkcji nasion. Do jej wyrobu stosuje się nasiona słonecznika, sezamu a nawet maku. Chałwa w południowej Azji zawiera kaszę manną. W Europie do produkcji chałwy najczęściej używa się nasion sezamu.  Dzięki zawartości miazgi sezamowej w chałwie występują niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty.

Chałwa zdecydowanie nie należy do dietetycznych przekąsek, dużo w niej tłuszczu i cukru a kaloryczność przekracza 500 kcal w 100 gramach.

Skład chałwy ze sklepu Biedronka nie jest idealny, nie ma w nim jednak dodatków chemicznych a przez dużą zawartość sezamu, który zawiera dużo błonnika, minerałów takich jak magnez, wapń, witaminę B1, aminokwasy i wiele innych jest znacznie zdrowszy niż nie jeden batonik.

Skład: miazga sezamowa 45,9% , syrop glukozowy, cukier, olej rzepakowy, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu 1,1%, tłuszcz palmowy, białko jaja w proszku, naturalny aromat waniliowy.

2 myśli nt. „Chałwa sezamowa Fantasso – Biedronka”

  1. Jestem zawiedziony waszą oceną , tym razem. Co z tego że nie ma chemii jak jest niezdrowy serop glukozowy, olej palmowy. Ja bym dał co najwyżej ocene neutralną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*